IJsvorming is funest voor het ijsvogeltje
11-01-2008 - door Peter van Erp
10 jan 2008, 03:45 - VEGHEL - Langs het Duits Lijntje in Veghel loopt een sloot die uitmondt in een plas bij de Busselbundersweg
In de sloot drijft een dode vis. Slachtoffer van de laatste vorstperiode die aan veel Veghelse vissen het leven kostte. De wateren in De Bunders zijn namelijk deels dichtgeslibd en in het ondiepe water kunnen de vissen geen kant meer op als het wateroppervlak bevriest. De gemeente gaat in het voorjaar baggeren om het probleem te verhelpen.
De dode vis ter hoogte van Natuurtuin 't Bundertje is opmerkelijk, omdat het water hier relatief lang ijsvrij blijft. Komt door het kwelwater dat met name in het najaar en de winter opborrelt. Dit water is per definitie warmer dan het water dat aan de vorst wordt blootgesteld. Het kwelwater is ook de reden waarom het water er in deze tijd zo bruinig uitziet. Er zit relatief veel ijzer in. Hoewel het bruine water er voor mensen wat onappetijtelijk uitziet, vormt de plas het ideale jachtterrein voor het ijsvogeltje. Dit vogeltje is hier tijdens de afgelopen wintertelling van de Vogelwacht en het IVN meerdere keren gesignaleerd. Het felblauwe vogeltje leeft op een dieet van vis. Vanaf een overhangend takje loert het beestje in het water. Alle vissen die kleiner zijn dan het vogeltje zelf zijn potentiële prooi. Een snelle duik in het water en het ijsvogeltje heeft zijn maaltje binnen. Op de tak teruggekeerd wordt het geschubde slachtoffer net zo lang tegen het hout gezwiept tot het niet meer beweegt. Vervolgens verdwijnt het achter de huig van het ijsvogeltje.
» Bron: Brabants Dagblad, lees meer
|